Önök kérdeztek, mi válaszoltunk #1
Honlapunk szakértői felületén ingyenes lehetőséget biztosítunk a kérdezésre a megadott témakörökben! Ide érkeztek az alábbi kérdések is. Ha nincs közte az Ön kérdése, írjon bátran! ;)
Kérdés:
"Tisztelt Ügyvéd Úr! Földbérleti szerződéssel béreltem egy másfél hektáros szántóföldet, a földbérleti szerződés ki lett függesztve a törvény szerint, kifüggesztés lejárta után kaptam egy értesítést, hogy a földre nem volt más jelentkező. Ennek ellenére másnak a nevére jegyezték be a földet a földhivatalban. Olyan ember nevére, akivel a bérbeadó nem kötött bérleti szerződést és senki másnak nem adná a földet csak nekem. A területet én felszántottam, elműveltem a szántást. Rászórtam a műtrágyát és más vetette be! Tisztelt Ügyvéd Úr! Mit lehet tenni? Tisztelettel várom válaszát."
Válasz:
„Tisztelt Kérdező!
Amennyiben a haszonbérleti szerződés megkötése után az szabályszerűen kifüggesztésre került és a törvényben meghatározott idő is eltel úgy, hogy ajánlat a föld haszonbérletére nem érkezett, abban az esetben elvileg Ön a haszonbérleti jog jogosultja, az új haszonbérlő, a szerződés Önnel jött létre.
A kérdéséből sajnos nem tudom megállapítani, mi történhetett valójában. Ehhez ismernem kellene az ügy körülményeit és a keletkezett iratokat. Amennyiben valaki mégis tett ajánlatot a kifüggesztés ideje alatt, úgy elképzelhető, hogy a szerződés végül vele köttetett meg. Ebben az esetben a már ráfordított költségeit a tulajdonostól követelheti.
Javasolom, hogy keresse meg az illetékes Jegyzőt és Földhivatalt, ők biztosan fognak majd tájékoztatást nyújtani arról, hogy valójában mi is történt.”
dr. Benedek Tamás
Kérdés:
„Hogyan lehet kiirtani a legelőkön megtelepedett kis cserjéket, szúrós növényeket? A területem közelében elhanyagolt területek vannak, ahol megtelepedtek a cserjék, vadrózsa bokrok, szúrós 1,5m-es növények. Már nem érdemes összeszedni a lekaszált füvet a többhektáros területemen. Hiába kaszálok többször is egy évben, mivel a terület egyenetlen és a mélyedésekben 10 cm-es fásszárú növények jelentek meg, amelyek nem fölfelé nőnek a kaszálás miatt, hanem oldalt, a föld fölött. Van, aki időként "leborotválja" a felszínt, de ezzel az őshonos növények sérülnek.”
Válasz:
„Tisztelt Cím!
Semmiképpen ne hagyja fel a terület kezelését, főleg a kaszálást ne hagyja abba! Cserjésedés esetén a leghatásosabb módszer marad: a kézi, mechanikai irtás. Munkaigényes, de hatásos.
Javaslom továbbá, ha tudja, legeltesse le a területet, jót tesz a taposás is. Legeltetés közben kétszer kaszáljon: egyszer a második növedék legeltetése után (hogy megakadályozza a gyomok magpergését) majd a legeltetési szezon befejezése után végezze el a tisztogató kaszálást!
Ha mindenképpen vegyszeres gyomirtásra kerülne sor, abban az esetben hatásos lehet akármelyik gyepen engedélyezett glifozát tartalmú szer, szigorúan FOLTKEZELÉSSEL kijuttatva! A kijuttatás jó, ha az évelő gyomok virágzását követően (cserjék, fák esetén ősszel) történik, mivel ekkor fokozottan érzékenyek a hatóanyagra.”
Kérdés:
„Agrár-környezet gazdálkodás keretében, zöldítés csomagban foglaltak szerint horizontális gyümölcsösben (alma) facsemeték sorában, a tőközökben lehet-e a füvet, gyomot mechanikai eszközökkel gyéríteni, megszüntetni?”
Válasz:
„Sem a zöldítési, sem a horizontális gyümölcsös célprogramok előírásaiban nem szerepel tiltás a mechanikai, sőt a vegyszeres gyomirtásra sem.
A horizontális gyümölcsös esetén, ahol gyepes a talajfelszín, külön előírás az évente minimum egyszeri kaszálás.”
Dr. Sallai-Harcsa Marietta
Kérdés:
„AKG-ban alma gyümölcsösben milyen permetszerekkel lehet a növényvédelmet ellátni?”
Válasz:
„Az AKG-ban korlátozás nélkül az almára engedélyezett zöld szereket lehet használni. Sárga jelzésű vegyszereket csak növényvédős írásos engedélyével lehet használni az ültetvényekben. A piros jelzésű készítmények viszont tiltottak az AKG növényvédelemben. Ehhez segítségül a következő oldalt tudom ajánlani ahol nagyon egyszerűen tudja leszűrni a növény védőszereket olyan kritériummal is hogy AKG-ben felhasználható e.
https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso
Ha beállítja az almát, +4évnél idősebb almást, plusz bepipálja, hogy AKG-ben engedélyezett szerek, utána rámegy a keresőre; ki fogja dobni az összes felhasználható készítményt. Amire itt figyelni kell, hogy ahol van egy kis sárga háromszögben egy felkiáltójel azon vegyszerek felhasználására van valamilyen feltétel, ez lehet a növényvédős írásos engedély vagy egyéb madárvédelmi kategóriában nem használható a készítmény.
Ezen kívül ajánlanám, hogy mivel az AKG kiírásban feltétel Növényvédelmi szaktanácsadói illetve NAK-os talajtani szaktanácsadó bevonása a gazdálkodásban, hogy vegyen fel kapcsolatot ilyen szaktanácsadóval, aki tud Önnek segíteni az ültetvénye növényvédelmi és tápanyag-gazdálkodási feladataiban.
Itt tudom esetleg magamat ajánlani, ha Pest, Bács-Kiskun vagy Csongrád megyében tevékenykedik!
De rajtam kívül a következő oldalon tud keresni kollégákat, akik tudják az Ön munkáját segíteni.
Itt a megyén kívül azt kellene bejelölni, hogy növényvédelem; így azon kollégák elérhetőségét fogja megtalálni, akik növényvédelmi szakképesítéssel rendelkeznek.”
Morva Tamás
Ha Ön is kérdezne, ITT megteheti!
Ide kattintva pedig feliratkozhat hírlevelünkre.
Ha lenne szakértő partnerünk, írjon nekünk az info@gazdahely.hu e-mail címre!